Amino rūgštys sportuojantiems

Amino rūgštys – tai baltymų sudedamosios dalys, tarpusavyje sujungtos jungtimis (peptidais) taip suformuodamosc stambiamolekulinius junginius – baltymus.

Amino rūgštis galima prilyginti automobilio ratui, be kurio mūsų raumenys, o kartu ir visas organizmas negali funkcionuoti, kaip ir be savo dalies negali važiuoti automobilis.

Kodėl reikalingos amino rūgštys?

Tikriausiai visi sportuojantys žino, kad amino rūgštys yra pagrindinė raumenų struktūrinė dalis ir be jų (amino rūgščių) blogėja raumenų atsistatymas, didėja skausmingumas ir nuovargis. Tačiau tik mažuma žino, kad baltymams, o kartu ir amino rūgštims priskiriamos ir šios funkcijos:

  • Baltymai veikia kaip buferinė sistema, užtikrinanti rūgščių – šarmų pusiausvyrą.
  • Baltymai yra būtini aprūpinant tuos pačius raumenimis deguonimi (kraujo baltymas hemoglobinas yra atsakingas už raumenų aprūpinimą deguonimi).
  • Baltymai būtini antikūnių, kovojančių su infekcijomis ir užkratais, susidarymui.
  • Yra būtini hormonų bei fermentų sintezei.
  • Taip pat aminorūgštys gali būti panaudojamos kaip energijos šaltinis trūkstant energijos (pvz., laikantis dietos ar badaujant).

Kurios amino rūgštys svarbiausios?

Mums svarbiausios esminės (angl. EAA) ir šakotųjų grandinių BCAA aminorūgštys, kurios mūsų kūnai patys negali pasigaminti. Šias aminorūgštis turime gauti su maistu arba su papildais.

Papildai sportui yra labai naudingi, nes sudėtyje turi didelius kiekius baltymų ir amino rūgščių

Kiaušinio, pieno išrūgų, kazeino baltymai sportuojančių labai vertinami dėl turimo didelio kiekio esminių amino rūgščių.
Kaip vartoti amino rūgštis?

Šie papildai sportui (amino rūgštys) vartojami prieš ir po treniruotės, o ne sporto dienomis tarp valgių. Pavyzdžiui po sporto visada išgerkite 3 – 5 g BCAA ir 20 g išrūgų bei 10 g kazeino. Taip ne tik užkursite raumenų atsistatymo ir augimo mechanizmą, bet ir aprūpinsite raumenis amino rūgštimis kelioms valandoms į priekį, apsaugosite nuo irimo.

Kaip išsirinkti?

Rinkdamiesi amino rūgštis atkreipkite dėmesį į žemiau pateiktus kriterijus:

  • BCAA ir EAA kiekis šimtame g produkto (būtinai skaičiuokite šimtame g esantį amino rūgščių kiekį, o ne porcijų kiekį).
  • Forma (milteliai – pigiausia, skysta forma – brangiausia)
  • Veikliosios medžiagos gramo kaina, atspindinti kainos ir kokybės santykį.
  • Tikiuosi, kad šis nuoširdžiai ir atsakingai parašytas straipsniukas apie tai, kaip papildai sportui gali būti naudingi kiekvienam sportuojančiam, prisidės prie jūsų tobulėjimo ir supratimo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *